05.11.2019

04 листопада відбулася прес-конференція

04 листопада відбулася прес-конференція, яка об`єднала дві актуальні теми: «До Всесвітнього дня боротьби з захворюванням на цукровий діабет» та «Профілактичні заходи серед населення Одеського регіону, спрямовані на попередження захворювання на дифтерію». У зустрічі з представниками ЗМІ взяли участь головний лікар КУ «Одеський обласний ендокринологічний диспансер», головний позаштатний ендокринолог ДОЗ ООДА Ольга Іванівна Агафонова, Тітаренко Валерій Валентинович – завідувач відділенням №15  КУ «Одеська міська клінічна інфекційна лікарня», головний позаштатний інфекціоніст ДОЗ ООДА, лікар-інфекціоніст вищої категорії; Костенко Сергій Олександрович – завідувач   відділенням   №14  КУ «Одеська міська клінічна інфекційна лікарня», головний позаштатний дитячий інфекціоніст ДОЗ ООДА, лікар-інфекціоніст вищої категорії.

Кожного року 14 листопада весь світ згадує про доволі загрозливе хронічне захворювання, яке призводить до інвалідізації у більшості випадків – цукровий діабет. Майже 3% первинної інвалідності є наслідком цукрового діабету. За даними ВООЗ, розповсюдженість діабету в Україні значно зросла за останні 10 років. На сьогодні, налічується близько 1,3 млн хворих з діагнозом «цукровий діабет», з яких більш ніж 200 тис. потребують щоденної дози інсуліну.

На жаль, з кожним роком кількість клінічних випадків зростає і майже половина з них залишається недіагностованими, що найчастіше призводить до виникнення багатьох ускладнень та збільшення ризику передчасної смерті.  Для того, щоб якомога швидше розпізнати перші симптоми та звернутися до лікаря, необхідно знати основні:

  1. Часте та надмірне сечовиділення.
  2. Підвищенна спрага та апетит.
  3. Слабкість, швидка втомленість.
  4. Сухість в роті.
  5. Погіршення зору.

Слід зазначити, що цукровий діабет відноситься до групи захворювань, вчасна діагностика якого значно зменшує  шанси виникнення ускладнень та небезпечних наслідків, які призводять до інвалідізації.

Також треба пам`ятати про існування різних типів діабету–1-го,2-го типу, гестаційний (вагітні), переддіабет (коли реєструється підвищення показників цукру в крові). Так, цукровий діабет 1-го типу характеризується недостатнім синтезом інсуліну і попередити виникнення його майже неможливо, на відміну від інсулінонезалежного діабету 2-го типу. Близько 90% всіх випадків цукрового діабету припадає саме на діабет 2-го типу. Якщо дотримуватися простих рекомендацій, як правильно сбалансовано харчуватися з мінімальної кількістю цукру, бути фізично активним, постійно утримувати нормальну вагу тіла, уникати стресу, - це захворювання можна попередити чи відкласти на декілька років його появу навіть попри генетичну схильність.

Отже, кожен мешканець Одеської області повинен пам`ятати про це захворювання та зробити все можливе, щоб вчасно попередити його виникнення. Хоча б раз на рік рекомендовано перевіряти рівень цукру в крові. 14 та 15 листопада в Одеському обласному ендокринологічному диспансері очікують на скринінг усіх, хто відповідально ставиться до свого здоров’я. Спеціалісти диспансера проконсультують та дадуть відповіді на всі запитання. Також у разі виникнення питань можна звернутися за телефоном: 704-06-53. 

Щодо найактуальніших даних стосовно дифтерії, у своєму повідомленні Валерій Валентинович зазначив, що станом на жовтень 2019 року  в Україні зареєстровано 20 випадків дифтерії, з яких п`ять підтверджені лабораторно  у різних областях - Луганська, Хмельницька, Тернопільська, Закарпатська області та м. Київ. Важливо знати, що окрім клінічної картини, притаманної для дифтерії, для остаточного діагнозу необхідне лабораторне підтвердження.

Дифтерія - це гостре інфекційне захворювання , яке передається від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Найчастішим місцем ураження є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, носоглотки, але вогнища ураження можуть бути навіть на шкірі. Токсин, який продукує збудник доволі небезпечний для серцево-судинної та нервової систем, що може призводити до дуже тяжких наслідків та ускладнень.

Сергій Олександрович нагадав, що клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу, ступеня важкості, наявності обтурації дихальних шляхів, ускладнень та фонових захворювань. 

Основні симптоми:

  1. біль у горлі різної інтенсивності;
  2. підвищення температури тіла, лихоманка;
  3. набряк слизової оболонки ротоглотки; поява фібринозного нальоту на мигладиках сірого кольору
  4. набряк шиї;
  5. збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Найкращим засобом захисту та профілактики захворювання вважається вакцинація. За календарем діти отримують щеплення у ранньому віці, а потім дорослі починаючи з 16 років кожні 10 років. Адже при дифтерії виникає не стійкий імунітет проти збудника, а протитоксичний імунітет, який поступово знижується з часом. Саме тому, доросла людина, яка пропустила декілька щеплень має ризик захворіти на дифтерію.

Валерій Валентинович наголосив, що на сьогодні ситуація з кількістю та наявністю вакцин доволі оптимістична. Вакцини індійські, бельгійські є в достатній кількості,яка здатна імунізувати дитяче та доросле населення країни. Безкоштовно щеплення можна отримати у будь-якій поліклініці після огляду сімейного лікаря.

Лікувальні сироватки, за словами міністра охорона здоров`я, на сезон 2019-2020 також є в достатній кількості. Додаткові сироватки (близько 150-170 доз) у вигляді гуманітарної допомоги будуть доставлені також найближчим часом.

Попри наявне ефективне лікування – сироватку, профілактичне щеплення є найбільш безпечним  та гарантовано дозволяє уникнути виникнення захворювання та загрозливих ускладнень.