12.11.2019

11 листопада в Одесі відбулася прес-конференція за двома актуальними темами: «Всесвітній день відмови від паління» і «Сезонні та найбільш поширені види отруєнь». Зустріч з представниками ЗМІ відбулася за участі завідувача відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Багатопрофільного медичного центру (Університетська клініка №1) ОНМедУ, лікаря-анестезіолога вищої категорії -  Римашевського Олексія Едуардовича та лікаря-нарколога вищої категорії підліткового кабінету КНП «ООМЦПЗ» ООР Сергія Олександровича Горанського.

Щороку 21 листопада  країни всього світу відзначають Міжнародний день відмови від куріння. На сьогодні питання тютюнокуріння для України залишається вкрай актуальним та важливим. Адже з кожним роком кількість курців та різних видів паління зростає, разом з цим збільшується виникнення захворювань через дану залежність. Слід нагадати, що серед найбільш загрозливих хвороб, які викликає постійне паління, виділяють ураження майже всіх життєво важливих систем та органів, як от захворювання легень, та верхніх дихальних шляхів, ураження серцево-судинної системи, органів травлення, збільшуються ризики виникнення онкопатологій, ендартеріїту, ураження судин тощо.

Взагалі паління належить до психічного розладу, який полягає у залежності від певних хімічних речовин. Особливо небезпечним паління, як активне, так й пасивне, є для підлітків, дітей та вагітних жінок, адже тютюновий дим кальянів, цигарок звичайних та електронних (вейпи, icos) містить близько 4000 різних токсичних речовин, які впливають на  появу раку.

Частіше за все підлітки починають палити через бажання здаватися дорослішим, не виділяться серед загальної маси підлітків, які палять, намагаються самоствердитися таким чином. Але слід пам`ятати, що таке захоплення в майбутньому може стати шкідливою та небезпечною звичкою.

Основна проблема боротьби з даною залежністю полягає в тому, що в більшості випадків кинути палити назавжди самотужки можуть лише 10% курців, а в інших випадках курці потребують допомоги спеціалістів – психіатрів, наркологів. Психологічно процес відмови від паління доволі складний для більшості людей, які курять не перший рік. Інколи, навіть усвідомлюючи ризики, небезпеку та наслідки своєї поганої звички, вони не можуть одразу покинути паління. Саме тому, єдиним найбільш ефективний метод попередження виникнення загрозливих станів пов`язаних з палінням  - не починати та не пробувати курити взагалі. Окрім цього, важливо пам`ятати, що діти у несвідомому віці беруть приклад зі своїх батьків, тому важливо не курити в присутності дітей та формувати корисні звички у своїх родинах.

Куріння є лише одним з популярних шляхів свідомого отруєння власного організму, але також існують випадки, коли токсичні та небезпечні речовини потрапляють в організм людини випадково, наприклад при отруєннях.

У своєму повідомленні Олексій Едуардович зазначив, що частка побутових отруєнь в загальній структурі складає 50%. Основними причинами побутових отруєнь є передозування лікарськими засобами; алкогольна та наркотична інтоксикації; помилкове вживання будь-яких хімічних речовин, сурогатів алкоголю.

Окремої уваги заслуговують отруєння грибами.  За статистикою, більшість випадків отруєння грибами в Україні пов`язані з вживанням грибів, придбаних на стихійних ринках. 

Взагалі гриби є доволі «важкою» їжею для організму людини через високий вміст азотистих речовин та клітковини хітину, що дуже важко перетравлюється у шлунково-кишковому тракті.

Слід пам`ятати, що основні симптоми отруєння грибами залежать від багатьох факторів та  можуть з`явитися як через 30 хвилин, так і за кілька днів. Серед основних: нудота та блювання; різкий біль в животі, запаморочення, задуха, підвищення температури тіла, марення, поява галюцинацій, бронхоспазм, посилення потовиділення.

За наявності вищезазначених симптомів та підозри на отруєння грибами слід негайно звернутися до спеціаліста за кваліфікованою допомогою. Адже летальність від отруєння грибами досі залишається доволі високою: 40-90% після вживання блідої поганки, 25-60% пов`язані з вживанням мухоморів.

Окремою серйозною проблемою, яка заслуговує уваги вважається активне розповсюдження сумішей для куріння – продуктів спайс, що формує велику токсикологічну проблему в Україні і призводить до високих показників гострих отруєнь з фатальними наслідками. Потенційна небезпека ситуації та загроза для життя обумовлена непередбачуваним складом даних сумішей.  Дана токсикологічна проблема характеризується також масштабною рекламою та розповсюдженням трав`яних сумішей через мережу Інтернет, поширенням практики вживання наркотичних речовин серед молоді, збільшенням кількості передозувань за останній час.