24.12.2019

23 грудня відбулася прес-конференція на тему: «Актуальні питання вакцинації в Одеському регіоні»

23 грудня  відбулася прес-конференція на тему:  «Актуальні питання вакцинації в Одеському регіоні»  за участю Гурієнко Катерини Олександрівни – к.мед.н., начальника відділу  промоції здорового способу життя КНП «ЦЗ та К» ООР», національного  тренера ЮНІСЕФ з питань імунопрофілактики,   лікаря вищої категорії по  організації та управління охорони здоров’я та Кольчак Севіль Алішівни – дитячого лікаря імунолога центра клінічної імунології КНП «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня» ООР», національного тренера ЮНІСЕФ з питань імунопрофілактики. 

На жаль, інфекційні хвороби досі залишаються однією з головних причин інвалідності та смертності населення у всьому світі. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією серед населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності . На сьогодні  перелік тяжких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, поступово збільшується і поки що немає більш надійного та безпечного захисту від інфекційних хвороб, окрім профілактичного щеплення.  Щороку завдяки вакцинації вдається врятувати близько 3 млн дітей, а в більшості випадків – запобігти тяжким ускладненням інфекційних захворювань.

Імунопрофілактика – це метод індивідуального або масового захисту населення від інфекційних хвороб шляхом створення / підсилення імунітету. Вона може бути як специфічною, у вигляді щеплень та імунізації проти конкретних збудників, або неспецифічною – підсилення власних можливостей імунної системи людини різними засобами. Природна активна імунізація відбувається в результаті контакту з мікроорганізмами, а природна пасивна імунізація – під час потрапляння захисних антитіл у плід через плаценту чи в організм новонародженого з молозивом/молоком матері.

  Імунізацію населення проти інфекційних захворювань потрібно проводити відповідно до Національного календаря щеплень. Від дотримання зазначених у календарі вікових строків вакцинації та ревакцинації залежатиме ефективність імунізації. Але слід пам`ятати, що хоч вакцини і захищають організм від певних мікроорганізмів, жодна з них не дає 100% ефекту.

Згідно із затвердженим Календарем Щеплень, до переліку захворювань, від яких слід зробити  обов`язкові щеплення, належать: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ(гемофільна)-інфекція.  Важливо усвідомлювати, що ймовірність виникнення небезпечних наслідків,у разі відмови від щеплень, може бути вкрай високою. Наприклад, у випадку гепатиту В, якщо дитині не зробити три обов`язкових щеплення до 6 місяців життя, у випадку інфікування, вона може отримати діагноз цироз печінки, який не піддається лікуванню.  Або гемофільна паличка (Haemophilus influenzae типу b) – збудник, який  майже нечутливий до антибіотиків, важко піддається терапії  та часто є причиною виникнення  менінгіту ( запалень оболонок мозку) та пневмонії.

У своєму повідомленні Катерина Олександрівна підкреслила, що ніякої спеціальної підготовки щеплення не потребує , як-от прийом спеціальних медикаментів, дотримання певного режиму, тільки попередній огляд лікаря. Вакцинація не тільки забезпечує надійний захист від керованих інфекцій, але й значно покращує якість життя.

Стосовно ситуації в Одеській області, Севіль Алішівна зазначила, що вся область повністю забезпечена якісними та перевіреними вакцинами, які пройшли необхідну сертифікацію та зберігаються з дотримання холодового ланцюга. Згідно з даними за листопад, щеплення БЦЖ отримало близько 71,4 % дітей. Перш за все дане щеплення захищає малюків від смертельно небезпечних форм туберкульозу – менінгіту та дисемінованого туберкульозу.  Від поліомієліту та від дифтерії тільки 60 % та 64,7% дітей відповідно отримали необхідне щеплення, а від кору, краснухи та паротиту – 73,4%. Попри те, що деякі райони випереджають інші за відсотком охоплення вакцинацією, загальна ситуація в усій області залишається не достатньо оптимістичною, адже для створення надійного колективного імунітету охоплення вакцинацією повинно бути більш ніж 90% населення країни.