22.10.2019

До Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози. Актуальні питання вирішення проблеми раку молочної залози

21 жовтня відбулася прес-конференція за участю Заволоки Олександра Васильовича, завідувача мамологічним відділенням КУ «Одеський обласний онкологічний диспансер», онкохірурга - мамолога, лікаря вищої категорії, к. мед. н., на тему: «До Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози. Актуальні питання вирішення проблеми раку молочної залози». 

На сьогодні, в Україні рак молочної залози - це найбільш поширене онкологічне захворювання серед жінок. За статистикою щороку реєструється близько 14,5 тис. нових випадків раку молочної залози, серед яких 25 %  жінок репродуктивного віку. Приблизно 100 жінок щотижня помирають з діагнозом «рак молочної залози», з них кожна десята не прожила навіть року з моменту встановлення діагнозу. 

Олександр Васильович у своєму повідомлення зазначив, що за статистичними даними в Одеській області на обліку з діагнозом «рак молочної залози» знаходиться близько 11 тис. жінок, серед яких п'ятирічна тривалість життя спостерігається приблизно у 4-х тис. Жінок. Щороку 800 -1000 жінок одеської області вперше стикаються з цим діагнозом. Найчастіше середній вік пацієнток з цим онкологічним захворюванням складає 45 – 65 років, хоча останнім часом клінічні випадки спостерігаються й серед молодшої групи населення.

Рак грудної залози відноситься до так званих візуальних форм онкологічних захворювань, що передбачає можливість  раннього виявлення перших ознак шляхом інструментальних методів дослідженняу. А це, в свою чергу, дозволяє своєчасно розпочати необхідне лікування, що ймовірніше за все призведе до повного одужання. 

Діагностика раку молочної залози частіше за все не вимагає застосування високовартісних методів. Наприклад, достатньо проходити 1 раз на рік огляд у спеціаліста – мамолога. Жінкам віком до 40 років рекомендовано проходити УЗД молочних залоз 1 раз на рік, а жінкам після 40 років – мамографію.

На жаль, ефективність свмоогляду та пальпації у випадку раку молочної залози значно знизилася, адже вважається, що розмір своєчасно виявленої пухлини складає не більше 1 см. Саме в цей момент необхідне лікування буде ефективним та зможе запобігти рецидивам. Лише у виключних випадках лікар, або що ще менше вірогідніше – жінка самостійно,  можуть пальпаторно виявити утворення такого малого розміру. Будь-які утворення більшого розміру значно знижують шанси подолання цієї патології. Отже, слід пам’ятати, що найефективнішим методом профілактики раку молочної залози у всьому світі прийнято вважати УЗД та мамографію. На сьогодні, кожна жінка Одеської області має змогу звернутися до свого сімейного лікаря та отримати направлення на необхідне обстеження та, за потребою, необхідну консультацію у вузького спеціаліста. 

Існують певні фактори ризики, про які слід пам`ятати, але у більшості клінічних випадків не можна встановити пряму залежність виникнення раку молочної залози та наявності певних факторів ризику. Серед найбільш розповсюджених:

  1. Спадковість. Онкологічне захворювання серед родичів в анамнезі.
  2. Мутації певних генів.
  3. Будь-які захворювання репродуктивних органів.
  4. Дисгормональні гіперплазії молочної залози. Порушення менструальної функції.
  5. Малорухомий спосіб життя, погані звички (надмірне вживання алкоголю, паління).
  6. Пізня вагітність, її  відсутність, переривання вагітності в анамнезі.

Через те, що більшості українських жінок рак грудей діагностують на пізніх стадіях, коли лікування майже не ефективне, необхідно направити всі зусилля на профілактику та раннє виявлення цього захворювання, а також ефективне лікування. Необхідно пам’ятати, що самолікування та трата дорогоцінного часу у випадку онкологічного захворювання недопустимі!