17.09.2019

Побутові отруєння у дитячому віці

       16 вересня відбулася прес-конференція за участю завідувача відділення анестезіології та інтенсивної терапії КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» Босенко Володимира Івановича, темою якою була: «Побутові отруєння у дитячому віці».  Гострі отруєння у дітей лікарськими препаратами, речовинами побутової і промислової хімії спостерігаються доволі часто і можуть супроводжуватися інтоксикацією і навіть привести до літального випадку, у разі несвоєчасної та неадекватної першої допомоги. Гострі отруєння лікарськими препаратами також, на жаль, не рідкість. Основними причинами виникнення цього типу отруєнь вважається некоректне дозування препарату, неправильне застосування або непереносимість дітьми. Кожен з цих отруєнь має певні наслідки та ризики. Саме тому, легше попередити виникнення отруєнь, аніж проводити заходи заради врятування життя. Батьки повинні не тільки слідкувати за своїми дітьми вдома або надворі, але й ретельно та чітко дотримуватися рекомендацій лікаря відносно дозування медичних препаратів, курсу лікування, часу та особливостей прийому, а також заздалегідь дізнатися про ймовірні побічні ефекти. 

       Окрім цього, рекомендовано зберігати домашні аптечки та побутову хімію у недоступних для дітей місцях. Адже гострі отруєння хімічними речовинами частіше за все відбуваються саме при неправильному їх зберіганні у місцях, куди можуть дістатися маленькі діти. 

Клінічна картина отруєння та його наслідки залежать від декількох факторів:

  1. Безпосередньо токсичної речовини, яка потрапила до організму – її кількість та токсичність;
  2. Шлях введення – через рот, шкіру, слизові;
  3. Вік дитини та загальний стан ( чи були якісь супутні захворювання на той час);
  4. Умови навколишнього середовища, погодні умови і, навіть, останній прийом їжі, що також може вплинути на всмоктуваність токсичної ресовини.

       У своєму повідомленні Володимир Іванович зазначив, що кожен рік кількість випадків отруєння різними хімічними та токсичними речовинами зростає не тільки у світі, але й в Україні. Їх можна розділити на декілька груп:

  1. Восени особливої уваги заслуговують група отруєнь грибами, серед яких найнебезбечнішими вважається бліда поганка. Основні симптоми отруєння виникають приблизно за 4-6 годин у вигляді інтенсивних болей , блювоти, частого рідкого стільця, жовтяниці.  Після появи симптомів ймовірність летального випадку дуже висока через блискавичний розвиток токсичного гепатиту та серцево-судинної недостатності, а лікування в більшості випадків виявляється неефективним.  

        Влітку 2018 року в Одеській області був випадок, коли ціла сім'я з Любашівскього району постраждала після вживання блідої поганки. На жаль вагітна жінка та дитина померли, ще четверо дітей знаходилися в реанімації. Через пізнє звернення по лікарську допомогу, ситуація мала такі сумні наслідки. Для того, щоб попередити винивнення летального випадку, необхідно провести невідкладні заходи якомога швидше після виникнення перших симптомів. А саме: промити шлунок сольовим розчином кімнатної температури, прийняти сорбенти (активований вугіль), також  забороняється: вживати будь-які ліки та їжу, особливо молочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику.

 

  1. Отруєння солями важких металів, які концентруються в грибах, що ростуть поблизу промислових підприємств також мають свої особливі клінічні прояви – перші симптоми виникають на другу – четверту добу з сильного білю у м'язах, слабкості, диспептичних розладів.
  2. Отруєння засобами припікаючої дії, наприклад розчином марганцівки, небезпечні тим, що вони здатні при потрапленні на слизові оболонки викликати серйозні опіки слизової  рота, горла, стравоходу, що супроводжується  вираженим больовим синдромом, порушенням ковтання. 
  3. Окремої уваги заслуговують отруєня дітей першого року життя.  В цьому випадку найчастішими причинами виступають передозування лікарськими засобами, некоректне застосування та невірний шлях введення. Доволі часто діти граються з іграшками , які працюють на батарейках-таблетках, які можуть викликати електрохімічні опіки слизової оболнки в тому місці, де вони застрягають, наприклад у звуженнях стравоходу. 

       Що стосується отруєнь у підлітковому віці, частіше за все причиною цього загрозливого стану можуть бути наркотичні та психоактивні речовини, алкоголь, зернята дурману. Саме тому, необхадно проводити бесіду з дітьми та підлітками, пояснювати їм небезпеку, яку можуть приховувати дані речовини.