24.09.2019

Прес-конференція на тему: «Актуальні питання імунопрофілактики у дітей в Одеському регіоні" за участю Самойленко Людмили Іванівни – завідувачки обласного центру клінінчної імунології КУ «Одеська дитяча клінічна лікарня"

23 вересня відбулася прес-конференція на тему: «Актуальні питання імунопрофілактики у дітей в Одеському регіоні" за участю Самойленко Людмили Іванівни – завідувачки обласного центру клінінчної імунології КУ «Одеська дитяча клінічна лікарня", головного позаштатного імунолога ДОЗ ООДА. 

У своєму повідомленні Людмила Іванівна зазначила, що на сьогодні не існує більш надійного та якісного захисту від небеспечних інфекційних хвороб, окрім вакцинації. 

Імунопрофілактика  дозволяє створити не тільки індивідуальний захист, але й гарантує забезпечення колективного імунітету задля масового захисту населення від інфекційних хвороб. Тільки у разі охоплення щепленнями більш ніж 98% населення, є гарантія захисту так званих вразливих груп, для яких існують серйозні протипоказання для отриманні необхідних щеплень. 

Згідно із затвердженим Календарем Щеплень, на сьогодні обов'язково рекомендовано вакцинуватися від наступних захворювань: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ(гемофільна)-інфекція. У разі відмови від вищезазначених щеплень, ймовірність виникнення загрозливих наслідків вкрай висока. Наприклад, якщо не зробити щеплення від гепатиту В, у випадку зараженя в перші роки життя, дитина може мати такий небезбечний діагноз, як цироз печінки, який на жаль не піддається терапії, а три  дози проти гепатиту В, введені до 6 місяців, виробляють довічний імунітет.  Інший збудник, який викликає серйозні наслідки для здоров'я – гемофільна паличка (Haemophilus influenzae типу b). Вона може стати причиною виникнення менінгіту ( запалень оболонок мозку) або пневмонії. Слід зазначити, що збудник майже нечутливий до антибіотиків та важко піддається терапії. 

Попри існування деяких сперечань у суспільстві щодо вакцинації, спеціалісти різних напрямків – педіатри, алергологи, інфекціоністи наголошують, що на сьогодні вкрай важливо досягти високого рівня охоплення вакцинацією задля зменшення ризику зараження і ймовірності розвитку небезпечних епідемій. 

Окремою перевагою щеплень є те що реальних медичних протипоказань до вакцинації не так багато. Серед яких:

  1. Тяжкі ускладнення, або виникнення алергічної реакції у вигляді анафілактичної реакції або токсичної еритеми на введення попередньої вакцини у минулому.
  2. Алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, анатоксину.
  3. Гостре інфекційне захворювання або загострення хронічного захворювання.
    Вроджені комбіновані імунодефіцити, первинна гіпогаммаглобулінемія.
    Імуносупресивна терапія.

Сьогодні залишається актуальним питання безпеки вакцин. Варто пам'ятати, що перш ніж схвалити вакцини для використання та активно їх застосовувати, вони підлягають ретельній перевірці, проходять багато етапів випробовувань і продовжують перевірятися й надалі. Тому усі ліцензовані вакцини абсолютно безпечні. 

Чимало людей питають про поствакцинальні реакції, їх прояви та причини виникнення. Слід зазначити, що такі реакції, як підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції, можуть з'являтися в перші один-два дні. Така реакція вважається нормою. Пов'язана така реакція з механізмом дії вакцини та особливостями деяких компонентів. Для того, щоб була сформована адекватна імунна відповід, до вакуини додають спеціальні речовини, що здатні підсилювати місцеву реакцію організму на введення вакцини.