08.10.2018

Приклад батьків є вирішальним для молоді

Приклад батьків є вирішальним для молоді

В Одесі пройшла прес-конференція на тему: «Бути здоровим – модно. Пропаганда здорового способу життя серед дітей та молоді». У ній взяли участь підлітковий лікар вищої категорії, завідувачка кабінетом «Клініка, дружня до молоді» КУ «Одеська обласна дитяча клінічна лікарня», позаштатний спеціаліст з підліткової медицини ДОЗ ООДА Лариса Григорівна Тацюк; завідувачка Регіональним організаційно-методичним моніторинговим центром, завідувачка відділенням «Клініка, дружня до молоді» Одеської міської студентської поліклініки №21, лікар-інфекціоніст вищої категорії, національний тренер України з питань розвитку дружніх до молоді служб охорони здоров’я Людмила Радіївна Кучеренко та лікар-нарколог вищої категорії підліткового кабінету КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров’я» Сергій Олександрович Горанський.

Здоровий спосіб життя передбачає правильний режим праці та відпочинку (для підлітків 8-10 годин сну на добу), заняття фізкультурою та спортом, різноманітне та повноцінне харчування. А ще – відсутність залежності від речовин, які впливають на психічний стан і поступово руйнують організм.


В останні десятиліття молодь змінила своє ставлення до здорового способу життя.

Підлітки отримують багато інформації. Вони приймають до уваги те, що в цілому світі успіх, великі досягнення у бізнесі, в обраній професії неможливі без здоров’я та тверезого стану. Бути здоровим модно. Адже це викликає повагу друзів і допомагає у навчанні, тобто дає переваги.

Проте є фактори, які мають великий вплив на свідомість підлітків та молоді. В першу чергу це – приклад батьків. До того ж на початку життя гостро відчуваються образи, брак уваги. За останні роки значно погіршилася економічна ситуація в країні і матеріальний рівень багатьох сімей. Через це зростає напруга, яку дорослі нерідко пом’якшують алкоголем і тютюном. Вони більше працюють і менше часу приділяють своїм дітям. Обидва фактори сприяють формуванню залежностей у підлітків.

Небезпека останнім часом збільшилася через доступність психотропних речовин китайського виробництва, їх відносно невисоку собівартість. Ці речовини не входять до переліку визнаних наркотиків, їх неможливо виявити у крові існуючими тестами, але звикання до них дуже швидке.

Надто поширено зараз куріння кальянів у розважальних закладах для молоді. Крім шкідливого впливу на легені, ця екзотична забавка є постійним джерелом інфікування. Адже внутрішні поверхні кальянів не дезинфікуються, і на них зберігаються збудники хвороб, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Серед загроз курцям кальянів – туберкульоз легенів, поширеність якого в Україні досягає епідемічного рівня.  

Інтимні стосунки у школярів та студентів досить часто виникають спонтанно, коли у кишені немає засобів особистого захисту. Це обертається загрозою інфікування гепатитами, хворобами, що передаються статевим шляхом, ВІЛ-інфекцією.


Особливість свідомості у підлітковому та молодому віці – нездатність сприймати небезпеку як загрозу собі особисто. Ще бракує досвіду, а життя здається довгим, багатим на нові враження. Здається, що ризики стосуються когось іншого...

Батьки мають пам’ятати про свою відповідальність за фізичне та психічне здоров’я своїх дітей. Якщо курити та вживати алкоголь у них на очах, неможливо довести молоді шкідливість цих звичок. Проста заборона ефекту не матиме.

З 1998-го року в Україні існують «Клініки, дружні до молоді». Це спільний проект дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ та Міністерства охорони здоров’я України. У 2005-му таке відділення відкрилося у Одеській студентській поліклініці №21, функціонують також кабінети з такою назвою (наприклад – у обласній дитячій лікарні). Лікарі, які там працюють, пройшли спеціальне навчання і засвоїли методи надання консультативної допомоги підліткам і молоді, профілактики ВІЛ-інфікування та хвороб, що передаються статевим шляхом, алкогольної та наркотичної залежності тощо.

Профілактична робота займає головне місце у діяльності «Клініки, дружній до молоді». Інтерактивне навчання на семінарах і тренінгах, круглі столи у навчальних закладах, спільні акції з громадськими організаціями Одещини суттєво впливають на свідомість молодих людей.

З 2014 року працює «Школа волонтерів», яку засновано «Клінікою, дружньою до молоді» спільно з ГО «Молодіжний центр розвитку». У ній пройшли навчання вже понад 700 молодих людей, які тепер передають знання своїм одноліткам за методом «рівний рівному». Така форма профілактичної роботи дуже ефективна, адже друзям підлітки чи студенти довіряють більше, ніж людям іншого покоління.

У «Клініці, дружній до молоді» можна отримати консультації з медичних питань чи перед початком статевого життя, анонімно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію та вірусні гепатити, розповісти про свої психологічні проблеми тощо. «Клініка» проводить опитування, які виявляють рівень поінформованості молоді про існуючі ризики та рівень довіри у відносинах з батьками.

Здоров’я нації залежить від того, чи будуть усі небайдужими і до проявів поганих звичок у молоді, і до психічного стану, до проблем людей, які за своїм віком ще здатні шукати легкого шляху до душевного спокою та нових вражень. Поширюється булінг. Заради цікавих селфі підлітки та молоді люди часто свідомо йдуть на смертельний ризик – чи просто не уявляють, де на них чекає небезпека. Трагічні випадки цю моду, на жаль, не зупиняють.

Батьки мають виявляти увагу до усіх обставин життя своєї дитини. Якщо в сім’ї поважають її особистість, не буде потреби самостверджуватися через фото в Інтернеті.     


 КНП «ЦЗтаК» ООР