02.10.2018

Про допомогу найвразливішим душею та тілом

Про допомогу найвразливішим душею та тілом

В Одесі пройшла прес-конференція за двома темами: «До Всесвітнього дня психічного здоров’я – про діяльність Одеського обласного центру психічного здоров’я (далі ООМЦПЗ) та стан психічного здоров’я населення» і «До Міжнародного дня літніх людей – проблеми лікування та реабілітації літніх людей». У цій зустрічі з представниками ЗМІ взяли участь завідувачка дитячим відділенням КНП «ООМЦПЗ» Одеської обласної ради, головний позаштатний дитячий психіатр ДОЗ ООДА Марія Костянтинівна Вакулович, заступник головного лікаря КНП «ООМЦПЗ»ООР Альона Геннадіївна Артеменко та головний лікар КУ «Одеський обласний госпіталь інвалідів ВВВ», головний позаштатний геронтолог ДОЗ ООДА Петро Георгійович Волков.

Психічне здоров’я – це здатність людини керувати своїми емоціями та поведінкою навіть у складних ситуаціях, адаптуватися до зміни обставин, використовувати свій потенціал, позитивно розвиватися, працювати та спілкуватися. Умовою психічного здоров’я є благополуччя у сім’ї, суспільному оточенні, на роботі. Воно значною мірою визначає і соматичний стан людини. Тому дуже важливо починати профілактику психічних порушень від народження дитини, особливо контролювати її психічний стан після важких пологів матері, травм голови, сильних стресів тощо.

На Одещині зараз знаходиться на диспансерному психіатричному обліку 9056 дітей віком до 14 років та 2309 дітей віком 15-17 років. Є також консультативна група, до якої входять 5179 дітей віком до 14 років та 733 дитини віком 15-17 років.

Неправильне виховання дитини може впливати на її психічний стан і провокувати розлади за наявності відповідних рис характеру.

Останнім часом у дитячій психіатрії спостерігаються нові тенденції. Наприклад, від початку ХХІ століття стрімко збільшується кількість випадків гіперактивності та аутизму, які раніше реєструвалися дуже рідко. Кількість аутистів щорічно зростає на 30%! Причину цього поки не з’ясовано, але вплив на дитячу свідомість можуть мати швидкий темп життя, екологія, застосування пестицидів, тотальна комп’ютеризація тощо.

Психіатрична допомога дорослим пацієнтам у нашому регіоні надається у трьох обласних психіатричних лікарнях (у Олександрівці, Білгороді-Дністровському та у селі Заводівка для цього існує 1060 ліжок), у ООМЦПЗ (1260 ліжок), у психіатричних відділеннях лікарень Ізмаїлу (65 ліжок) та Подільська (20 ліжок). Ще така допомога надається амбулаторно лікарями-психіатрами у центральних районних лікарнях Одещини.

За станом на 1 січня 2018 року в Одесі та Одеській області виявлено 101281 людину з порушеннями психічного здоров’я. На диспансерному обліку знаходиться 65156 людей, на консультативному – 18848. Вперше виявлено 4305 випадків психічного захворювання, цей показник перебільшує середній по Україні.

За 2017 рік було скоєно 87 суїцидів, з яких 10 закінчилися смертю людини.

ООМЦПЗ було створено у 2014 році через об’єднання обласної психіатричної лікарні №1 (вул. Академіка Воробйова, 9), обласного психоневрологічного диспансеру (вул. Канатна, 27) та обласного наркологічного диспансеру. Центр надає психологічну та неврологічну допомогу жителям міста і області. Для цього він має 23 стаціонарних відділення. На вул. Академіка Воробйова розташовані дитяче, геронтологічне, інфекційне, соматичного профілю, гострих станів, реанімаційне, спеціалізоване (де проводиться судово-психіатрична експертиза).

На вул. Канатній, 27, працюють чоловіче та жіноче психоневрологічні відділення та денний стаціонар. Ще за цією адресою знаходиться центр раннього втручання для дітей з особливими потребами віком до трьох років та їх батьків, яких навчають виховувати, розвивати, адаптувати своїх малюків до соціуму. На Канатній, 27, розташований і центр реабілітації жертв насилля у сім’ї, куди звертаються не тільки жінки та діти, а час від часу і чоловіки.

На вул. Бреуса , 26/2, знаходиться денний наркологічний стаціонар. Ще тут також відкрито реабілітаційний центр, де психологічну та психіатричну допомогу отримують не тільки люди з психічними порушеннями, а і учасники АТО та члени їх сімей. Усім, хто приймав участь у бойових діях в зоні АТО, потрібна реабілітація. Проте звертаються до ООМЦПЗ зазвичай лише ті, хто проходив лікування у госпіталі, з яким центр тісно співпрацює і допомагає виявляти психічні порушення у поранених.

Кваліфіковану допомогу ІІ рівня надають у Одеському міському психіатричному диспансері (1-й Розумовський провулок). Її можна отримати за направленням районного лікаря-психіатра.

На жаль, останнім часом психічне здоров’я населення погіршується. Даються взнаки бойові дії на території України, економічна ситуація, низький матеріальний рівень багатьох сімей, невизначений стан переселенців тощо.

У літніх людей проблем найбільше. Адже до загальних негараздів додаються незатребуваність у суспільстві та численні хронічні захворювання.

Попри зусилля та побажання лікарів, у нашій країні і в Одеському регіоні геріатрична служба не розвинута. Є світова практика застосування спеціалізованих геріатричних ліжок, але таких немає у Одеському обласному госпіталі інвалідів ВВВ. Пацієнтів похилого віку лікують за загальним соматичним станом. Переважно це неврологічний та терапевтичний напрямок. Відкрито також відділення з супроводу учасників бойових дій в АТО.

Не вистачає кадрів у госпіталі, а лікарів-геріатрів в регіоні практично немає взагалі. У центральних районних лікарнях фахівці цим займаються на додаток до основної спеціальності. У 2012-2014 роках в Одесі можна було пройти навчання, прослухати лекції з геріатрії. Тепер цього немає.

Не надто відрізняється ставлення медиків до пацієнтів, яким вже за 70. Та у госпіталі інвалідів ВВВ враховують, що у кожного з них по кілька діагнозів, і не можна при цьому перевантажувати організм великою кількістю медичних препаратів. Тут лікують не окрему хворобу, а людину, ретельно підбираючи стратегію медичної допомоги та невеликі дози ліків.

У госпіталі є медпрепарати, нормальне харчування, тут можуть надати головне – піклування та увагу до людини похилого віку. Щонайменше 96% пацієнтів повертаються звідси додому зі значним покращенням стану. Але вже кілька років поспіль можливості цього лікувального закладу використовуються лише на 70%. Велика проблема – байдужість лікарів в районах області, які за медичними показниками мають розподіляти путівки госпіталю між своїми пацієнтами, але часто цього не роблять. Засмучує лікарів госпіталю і те, що пацієнти у великій кількості випадків потрапляють у лікувальний заклад без результатів ретельного обстеження. Адже це ускладнює лікування від самого початку і змушує втрачати час.


     КНП «ЦЗтаК» ООР